November 29, 2022

Boards and Commissions

 

 

 

 

 

Boards and Commissions Members
Term Expiration
 
 
 
 
Airport Board
 
 
 
 
 
David Mead, Chair
10/1/2025
 
Steve Buller
10/1/2024
 
Michael Walraven
10/1/2023
 
Desmond Kirkland
10/1/2023 
 
Scott Southwell
10/1/2025
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Board of Review
 
 
 
 
 
Georgia Marsh
1/1/2024
 
Desmond Kirkland
1/1/2024
 
VACANT
1/1/2024
 
 
 
 
 
 
 
Brooks Nature Area Board
 
 
 
 
 
David Fhaner
8/15/2024
 
Ben Lark
8/15/2025
 
Jane Schoenmeyer
8/15/2023
 
Margaret Steele
8/15/2023
 
Erin Skidmore
8/15/2025
 
Patti Hoch-Melluish
8/15/2024
 
Brian Huggett
8/15/2024
 
 
 
 
Downtown Development Authority
 
 
 
 
 
Sue Damron
9/15/2025
 
Catherine Yates
9/15/2024
 
Mike Beck
9/15/2025
  
 Desmond Kirkland
9/15/2023
 
Jason LaForge
9/15/2025
 
J.P. Walters
9/15/2024
 
Richard Lindsey
 
 
Matt Davis
 
 
Becky Jones
 
 
Tommy Miller
 
 
Derek Perry
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
Local Development Finance Authority
 
 
 
 
 
Sue Damron
9/15/2025
 
Catherine Yates
9/15/2024
 
Mike Beck
9/15/2025
 
Desmond Kirkland
9/15/2023
 
Jason LaForge
9/15/2025
 
J.P. Walters
9/15/2024
 
Richard Lindsey
 
 
Matt Davis
 
 
Becky Jones
 
 
Tommy Miller
 
 
Derek Perry
 
 
 
 
 
Marshall Area Farmer's Market Advisory Board
 
 
 
 
 
Todd Hazel
10/20/2023
 
Jason Killoran
10/20/2023
 
Dan Marsh
10/20/2022
 
Amy Zerbe 
10/20/2024
 
Julie Koledo
10/20/2025
 
Patty Parker
10/20/2024
 
Didik Soekarmoen
10/20/2024 
 
Cherie Riser
10/20/2025
 
 
 
Northeast Neighborhood Improvement Authority
 
David DeGraw
Krista Trout-Edwards
Gregg Beeg
Scott Wolfersberger
Matt Davis
Derek Perry
Lucy Blair
 
 
 
 
 
12/31/2024
12/31/2023
12/31/2023
12/31/2025
12/31/2022
12/31/2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Parks and Recreation
 
 
 
 
 
Mitch Robbins
7/1/2025
 
Zachery Shippell
7/1/2026
 
Nola Baker
7/1/2024
 
Gerald Underhill
7/1/2024
 
Natalie Rector
7/1/2025
 
Jim Coury
7/1/2023
 
Norman Ostrum
7/1/2023
 
 
 
 
Planning Commission
 
 
 
 
 
Christine Zuzga
11/1/2023
 
Chris Longyear
11/1/2024
 
Tim Banfield
11/1/2024
 
Timothy Fitzpatrick
11/1/2024
 
Julie Burke-Smith
11/1/2024
 
Stephanie Hall
11/1/2023
 
Katy Reed
11/1/2023
 
Jim Zuck
11/1/2022
 
Lisa McNiff
 
Sister City Board
Jack Reed
Mike Sullivan
Charlie Cook
Shirley Cook
Sally Garman
Gabriella Radulescu
Sue Rosco
Candi Putnam
Andrei Radulescu
 
 
 
 
 South Neighborhood Improvement Authority
Lucy Blair                                                                               12/31/2024         
Matt Davis                                                                              12/31/2024
Ben Holben                                                                            12/31/2023
Sean Lefere                                                                            12/31/2023
Michael Murphy                                                                      12/31/2023
Ryan Underhill                                                                        12/31/2025
Derek Perry

 

11/1/2025
 
 
10/16/2023
10/16/2023
10/16/2023
10/16/2023
10/16/2024
10/16/2025
10/16/2025
10/16/2025
10/16/2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zoning Board of Appeals
 
 
 
 
 
Justin Fisher-Short
3/10/2024
 
Jim Daily
3/10/2023
 
Jeff Karns
3/10/2025
 
Russ Byrne
3/10/2024
 
Arthur Hill
Scott Wolfersberger
 
 
3/10/2025 
3/10/2024